niedziela, 4 stycznia 2015

"Paryż" Rutherfurd Edward

W książce poznajemy cztery rodziny: arystokratyczny ród Cygane’ów, biznesmanów Le Sourdów, przedstawicieli niższej klasy społecznej Blanchardów oraz robotników Gasconów. Ich dzieje są przedstawione na historycznym tle Paryża na przestrzeni wieków. Powieść opowiadająca o miłości, zależnościach międzyludzkich, tajemnicach, intrygach i zemście. Autor w doskonały sposób splata losy rodzin od 1261 roku do 1968. Doskonale opisuje bohaterów, których zarówno dużo dzieli jak i łączy. Ukazuje przemiany, jakie zaszły w ludziach na przełomie wieków, poglądy, które zmieniały się wraz z nowymi pokoleniami.
Co prawda mnogość bohaterów na początku przytłacza, sprawia wrażenie lekkiego chaosu, lecz z biegiem lektury układa się w spójną całość.  Występują w niej postacie mniej sympatyczne, lecz każdym nawet najmniej lubianym bohaterze dostrzeżemy coś pozytywnego. 
Autor wprowadza nas w świat Paryża, jego kultury i przedstawia nam sporo ciekawostek na jego temat.
Powieść bardzo mi się spodobała, uważam ją za jedną z lepszych powieści 2014 roku. Uwielbiam Paryż, a ucztę, jaką zaserwował mi autor była wyśmienita. Jest to pozycja dla miłośników tego miasta. Podróż przepełniona kulturą, zapachami i kolorami Paryża. Gorąco polecam!!
Ocena 9/10.

1 komentarz:

  1. Swego czasu wręcz chorowałam na tę powieść. Gustuję bardziej w kryminałach i ciągle oddalam zakup w czasie.

    OdpowiedzUsuń