piątek, 13 lutego 2015

"Endgame. Wezwanie" James Frey & Nils Johnson-Shelton

 

"Endgame to zagadka życia, powód śmierci. Zawiera się w niej początek wszystkich rzeczy i koniec wszystkich rzeczy(...)" 

                  Endgame to gra, do której dochodzi wtedy, kiedy ludzie nie szanują życia na Ziemi, niszcząc ją i siebie nawzajem. Wtedy Gracze zmuszeni są walczyć o przetrwanie własne i swojego ludu.
                  "Endgame. Wezwanie" opowiada o 12-tce młodych ludzi, których przeznaczeniem jest udział w Endgame, do której są szkoleni od pokoleń. To osoby w wieku 13-20 lat. Poddawane wyczerpującym treningom fizycznym i umysłowym po to, aby wygrać. Każdy z nich wywodzi się od pierwszych pokoleń zamieszkujących Ziemię, potomków "Ludzi z Niebios".                
                  Głównych bohaterów poznajemy w momencie, w którym Endgame się zaczyna. Niektórzy czekali na ten dzień od urodzenia, a inni wyczekiwali dnia, kiedy przekroczą wiek zwalniający ich z obowiązku udziału w grze i ustąpią miejsca młodszym pokoleniom. W pierwszej części bohaterowie muszą odnaleźć Klucz Ziemi. Dotarcie do Niego jest bardzo trudne, ponieważ Gracze muszą przemierzać świat, aby rozszyfrować zagadki, będące wskazówką co do jego położenia.
                  W książce znajdujemy bohaterów pozytywnych jak i takich, którzy nie zaskarbią sobie naszej sympatii. Gra wymusza na nich bycia bezwzględnym, wyzbycia się ludzkich odruchów, uczuć, gdzie zabójstwo człowieka to coś normalnego. Całe życie byli szkoleni na morderców, szpiegów, geniuszy, który rozwiążą niejedną zagadkę. Ponieważ może wygrać tylko jedna osoba, jest to dla nich walka na śmierć i życie. Jedynym celem jest wygrana, niejednokrotnie kosztem innych. To wszystko dla własnego Ludu, który od pokoleń pokłada wielkie nadzieje w młodych osobach, których szkoli, po to aby przetrwać. Każdy z Graczy ma opracowaną własną taktykę, która niekiedy zmienia się ona wraz z przebiegiem gry.  

            
           "Endgame. Wezwanie" to książka napisana z rozmachem, to nie tylko zwykła fantastyka, to gra do której sami możemy się przyłączyć. Chociaż nie jest to literatura wysokich lotów, jest to książka, która na pewno nie zawiedzie.
Niektóre wydarzenia, czy nawet sami bohaterowie są mało prawdopodobni, ale to w końcu fikcja, gdzie nie możemy traktować wszystkiego zbyt dosłownie. Dzięki stylowi w jakim została napisana książka, możemy doświadczyć czegoś nowego na miarę widowiskowego filmu, pełnego napięcia i zwrotów akcji. Fabuła jest dynamiczna, dzięki czemu nie nudzimy się podczas lektury. Znajdujemy się w środku akcji, gdzie w napięciu czekamy na kolejne wydarzenia..
"Endgame. Wezwanie" to książka jakiej jeszcze nigdy nie czytałam. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie. Losy bohaterów niezwykle mnie wciągnęły i strasznie nie mogę doczekać się kontynuacji. Tym bardziej, że już są wydawane prequele, które opowiadają o losach bohaterów sprzed Endgame, o przygotowaniach do Gry (niestety nie u nas).
Z niecierpliwością będę wyglądać kontynuacji tej serii.
Ocena 8/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz