środa, 18 marca 2015

"Ostre przedmioty" Gillian Flynn

Już od dawna planowałam przeczytać "Ostre przedmioty" Gillian Flynn. Niestety odkładałam to w czasie i jako pierwszą książką jaką przeczytałam tej autorki była "Zaginiona dziewczyna".
Była to dosyć ciekawa książka, która bardzo mi się spodobała, ale to "Ostre przedmioty" zwaliły mnie z nóg.

"Ostre przedmioty" to pierwsza książka w dorobku autorki.
Opowiada o Camille Preaker - reporterce z "Daily Post", która na polecenie szefa ma napisać artykuł o zabójstwach dziewczynek z miasteczka Wind Gap. Jest to miasto rodzinne dziennikarki, do którego wraca z pewnymi oporami.
Wszystko w tym miejscu przypomina jej o tragicznej przeszłości, która prześladuje ją w dorosłym życiu.
Uzyskanie informacji od policji czy mieszkańców nie jest takie łatwe. Spowodowane jest mentalnością małego miasteczka, w którym każdy chce uchronić własne sekrety, nie chce oczerniać sąsiadów, a tym bardziej źle mówić o ofiarach.
Co prawda nie każdy jest chętny do współpracy, lecz Camille niestrudzenie próbuje dotrzeć do każdej istotnej informacji.

Bohaterka przeżywa trudne chwile, ponieważ powrót do domu nie jest dla niej łatwy. Jej relacje z matką i przyrodnią siostrą są bardzo chłodne. Podczas pobytu w domu rodzinnym musi zmierzyć się ze swoją depresją, chęcią okaleczania się. Nie ułatwia jej tego matka - kobieta która żyje przeszłością, traktująca córkę jak intruza we własnym domu. Także siostra przyrodnia grająca niewiniątko przed matka, tak naprawdę skrywa naturę diablicy - chcąc być w centrum zainteresowania, znęca się nad słabszymi koleżankami i zachowuje bardzo prowokująco.
Bohaterka musi zmierzyć się ze swoją przeszłością i poskładać wszystkie informacje w całość, aby dotrzeć do szokującej prawdy o sobie jak i o mordercy.

"Ostre przedmioty" jest lekturą absorbującą, która zawładnęła mną od pierwszych stron.
Mroczny, niekiedy tajemniczy klimat wypływający z kart powieści wywiera naprawdę silne wrażenie.
Książka mocna, przerażająca odkrywająca najgorszą prawdę o relacjach rodzinnych. Pokazuje jak bardzo okrutni potrafią być ludzie, zarówno względem innych jak i wobec siebie samych.

Książka która wstrząsa, czasami zasmuca i poraża. Z zaskakującym zakończeniem. Jestem nią zachwycona i na długo zapadnie mi w pamięć.

 
 
Ocena 9/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz